Kako je istaknuto, umetnici svakako podršku vide i u uspešnim preduzetnicima koji su i do sada pokazivali interesovanje za brojne projekte iz kulture i umetnosti.

Autor : Bilten.rs , Izvor : Tanjug

šerbedžija
Foto:Shutterstock

 Poznati glumci Rade Šerbedžija i Dragan Bjelogrlić bili su sinoć učesnici tribine posvećene preduzetnicima iz malih i srednjih preduzeća, koja je održana u Kragujevcu.

Oni su nakon zvaničnog dela konferencije, u opuštenoj atmosferi, razgovarali sa okupljenim preduzetnicima iz cele Srbije i podelili sa njima svoja iskustva u preduzetništvu i umetnosti.

Na pitanje moderatorke, novinarke Jelene Zorić, koliko je teško uklopiti umetnost i preduzetništvo u današnjem vremenu, Šerbedžija je odgovorio da svaka država treba da vodi računa o umetnicima.

„Dužnost svake države, politike, svake vlasti koja koordinira i vlada svojim narodom, odnosno čini da on bude srećan i uspešan, jeste ulaganje u umetnost. Tako i vi, preduzetnici. Gde je zapravo po meni vaš uspeh? Vi ste tim. Tim ljudi koje je organizovan, koji ima izgrađenu estetiku, ali i odgovornost. Podeliti svoju kreativnost i svoj uspeh sa drugima koji su deo tvog tima. I veoma je bitna saradnja malih uspešnih privrednika u regionu bivše Jugoslavije. Na taj način se mnoge stvari učine uspešnima. Isto tako je i u umetnosti. Povezivanje je veoma bitno u svakoj oblasti”, rekao je Šerbedžija.

Dragan Bjelogrlić se prisetio svojih početaka, istakavši da je vreme kada je on odlučio da se, pored glume, bavi i preduzetništvom, bilo drugačije nego danas.

“Danas su umetnici na jednoj vetrometini, ne brine se mnogo o njima, a onda u ono vreme socijalizma mnogo se više brinulo o umetnosti. Ja sam bio stipendista Jugoslovenskog dramskog pozorišta, ali sam želeo sa svojom generacijom da napravimo svoju predstavu i napravili smo „Klasni neprijatelj” Najdžel Vilijamsa, to je bila “88. godina”, kazao je Bjelogrlić.

I kada je preduzetništvo u pitanju to je neki osećaj u čoveku da ne ide nekim ustaljenim, sigurnijim putem, nego da bira neki svoj put pa se samim tim mnogo čega odriče. Svaka odluka ima svoju cenu. Možda sam ostao uskraćen za neki klasični repertoar ali sam zato izgurao neke druge stvari koje su mi bile bitne i sada sam na tom putu i dalje, radim sam i došao sam do te pozicije da mogu da biram šta hoću da radim. Moja odluka da uđem u produkciju nije bila samo moj lični impuls nego i tog vremena., naveo je on.

Imao sam 28 godina kada se raspala Jugoslavija, a sa njom i sve državne produkcije. Mi kada smo hteli da radimo film „Lepa sela lepo gore” nije nam prvo bila ideja da to bude naša produkcija, nego nismo imali izbora, jer sve državne produkcije više nisu postojale. I tako je 90-ih krenuo neki drugi put, vreme tranzicije, ranog kapitalizma, koje te teralo da moraš sve sam. Lepše je svakako kada država brine o umetnosti ali realnost nije takva i onda moraš sam da napraviš svoj put, ispričao je Bjelogrlić prisutnima.

Kako je istaknuto, umetnici svakako podršku vide i u uspešnim preduzetnicima koji su i do sada pokazivali interesovanje za brojne projekte iz kulture i umetnosti.

I to je veza koju treba samo još više jačati, zaključak je ove nesvakidašnje tribine.


bilten logo

www.VRACARRESORT.com

POSLEDNJE VESTI: