Od 30. godine pa nadalje gubimo oko 1 centimetar svakih 10 godina. Dakle, ako ste visoki 1,80 metara sa 30, bićete samo 1,76 metara sa 70 godina.

Autor : Bilten.rs , Izvor : Bilten.rs

Foto: Pexels

Kao što je povećanje veličine deo odrastanja, suprotno je deo procesa starenja. Kičma počinje da se smanjuje već u dobi od 30 godina. Na ovaj način gubimo oko 1 centimetar visine svakih 10 godina. 

Postoji mnogo razloga zašto ljudi postepeno postaju manji, a najočigledniji je sve veća zakrivljenost kičme. Zakrivljenost povezana sa godinama naziva se kifoza, ili jednostavno „grbava“, i javlja se kada naša mišićna vlakna atrofiraju tokom godina. Kao rezultat toga, mišići koji okružuju kičmu postaju slabiji i gube borbu protiv gravitacije, što nas na kraju čini nesposobnim da stojimo uspravno. Na sreću, kifoza nije neizbežna sudbina i može se izbeći aktivnim životnim stilom i redovnim vežbanjem. U idealnom slučaju, ovo je nešto čemu treba da težimo tokom celog života – da ostanemo aktivni kako starimo.

Smanjenje gustine kostiju i preloma pršljenova

Ali drugi procesi povezani sa godinama takođe uzrokuju da postajemo manji. 
Jedan od najvažnijih uzroka je smanjenje gustine kostiju, za koje se smatra da je uzrokovano padom estrogena i testosterona sa godinama. Nedostatak vitamina D i smanjena apsorpcija kalcijuma kako starimo mogu pogoršati ovaj proces, ponekad dovodeći do bolesti kostiju poznate kao osteoporoza.
Kako kosti postaju slabije i poroznije, pršljeni koji čine našu kičmu mogu se stisnuti pod našom sopstvenom težinom, što dovodi do preloma. 
Zapanjujuće, većina ovih preloma je bezbolna, zbog čega obično ne primećujemo kako nam kičma vremenom postaje kraća. Ovaj gubitak koštane mase se češće javlja kod žena nakon menopauze . 

Držanje takođe može uticati na veličinu tela. Na primer, ako godinama sedimo pogrbljeni ispred računara, to može dovesti do deformacije kičme, što nas takođe čini manjim. Obraćanje pažnje na zdrav položaj sedenja, ustajanje i istezanje s vremena na vreme i ciljani trening za leđa su pravi protivotrov. 

Intervertebralni diskovi se osuše

Ovaj efekat se često pogoršava degeneracijom intervertebralnih diskova, koji se nalaze između pršljenova i služe kao amortizeri. 
Od 30. godine ovi intervertebralni diskovi mogu da počnu da se suše i postanu tanji zbog gubitka vode. 
Sa 23 intervertebralna diska u kičmi, dovoljno je da nekoliko izgubi nekoliko milimetara u visini da bismo primetili da se smanjujemo. 
Nažalost, istezanje ih verovatno neće povećati, ali zdrav način života može sprečiti prekomerno skupljanje. Na primer, ishrana bogata vitaminom D i kalcijumom može pomoći kostima da ostanu elastične i minimiziraju rizik od preloma pršljenova, dok redovna vežba održava kosti jakima i smanjuje rizik od osteoporoze .

Nije sve manje

Dobre vesti na kraju, ako se tako može reći: čak i ako postepeno gubimo veličinu kako starimo, neki delovi našeg tela se ne smanjuju. Naš nos i uši nastavljaju da rastu tokom života. 


bilten logo

Kako biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.


POSLEDNJE VESTI: