Pojedini policijski funkcioneri i službenici su, u slučaju ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, postupali u interesu jednog kriminalnog klana u odnosu na drugi, što je nezabeleženo instrumentalizovanje državne službe, ocena je Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu u izveštaju dostavljenom parlamentu.

Autor : Bilten.rs , Izvor : Tanjug

CRNA GORA PARLAMENT
Foto: Shutterstock

Izveštaj je sačinjen nakon kontrolnog saslušanja o postupanju pravosudnih organa u tom slučaju, koje je održano 11. aprila i 8. maja.

Odbor je ocenio da se opravdano sumnja da je ukidanje zabrane ulaska Belivuku i Miljkoviću plod zloupolrebe pojedinih nadležnih organa i službenih lica.

“Celokupna javnost svedoči da su pojedini policijski funkcioneri i službenici postupali u interesu jednog kiiminalnog klana u odnosu na drugi, što je nezabeleženo instrumentalizovanje državne službe”, navodi se u zaključcima Odbora. Odbor se poziva na informacije prikupljene tokom kontrolnog saslušanja i one kojima raspolažu nadležne institucije Crne Gore, Srbije i Evropske unije.

“Iz činjenica i ovih informacija proizilazi da je ukidanje zabrane ulaska učinjeno suprotno cilju zbog kojeg je ona uvedena (odbrana i unutrašnja bezbednost), kao i u interesu bezbednosno interesantnih i lica iz kriminalne sfere, čime su donosioci te odluke izašli iz okvira svog ovlašćenja i učinili zloupotrebu”, kaže se u izveštaju.

U Odboru smatraju da je neophodno da slučaj zabrane ukidanja ulaska u Crnu Goru Belivuku i Miljkoviću dobije jasan i nesporan pravosudni epilog, na osnovu objektivnog i zakonito sprovedenog postupka i bez bilo kakvih neprimerenih uticaja. Odbor je, kako je saopšteno, konstatovao ozbiljne optužbe i upozoravajuća saznanja, činjenice i informacije od postupajućeg tužioca i tadašnjeg rukovodioca Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici.

“One se odnose na vršenje pritisaka nenadležnog tužioca u ovoj stvari, što ukazuje na kontekst ovog slučaja koji je obeležen protivzakonitim uticajima, ilegalnim motivima i preplitanjem državnih službenih lica sa kriminalnim strukturama”, stoji u izveštaju.

Odbor očekuje da Tužilački savet objektivno ispita ovaj slučaj i iznete optužbe, poštujući princip samostalnosti tužilaštva i zaštite od neprimerenih uticaja bilo koje vrste.

Odbor, kako se navodi, odbacuje kao antisistemske i antiustavne napade na Skupštinu i Odbor u vezi sprovođenja nadzorne i kontrolne uloge od bivšeg pomoćnika direktora Uprave policijc Zorana Lazovića, njegovog branioca i drugih struktura.

“Odbor ocenjuje da je udruživanje radi protivustavne delatnosti, kojim se potkopava autoritet i demokratski potencijal Skupštine, sračunato na izazivanje konfuzije unutar institucija sistema i izbegavanje odgovornosti za zloupotrebe”, kaže se u stavovima Odbora.

U predloženim zaključcima se navodi da je potrebno izgraditi snažne mehanizme za procenu individualne odgovornosti i uklanjanje sa pozicija odlučivanja i iz radnog sastava službenika i funkcionera policije koji su zloupotrijebljavali ovlašćenja, postupali u interesu jednog klana u odnosu na drugi, primali i izvršavali uputstva organizovanih kriminalnih grupa.

“Zato je neophodno da se i Uprava policije snažnije posveti utvrđivanju odgovornosti sopstvenih službenika i veoma važna dosledna i potpuna primena instituta „Bezbednosne smetnje za dalji rad” i efikasno i primereno normativno uređenje vetinga u policiji”, navodi se u izveštaju.

Odbor smatra da je neophodno Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) obezbediti pristup svim bazama podataka svih državnih i organa državne uprave, u skladu sa zakonom.

“Potrebno je, sa svih nivoa vlasti, dati doprinos i stvoriti pretpostavke za nesmetano, nezavisno i efikasno funkcionisanje SDT-a i državno-tužilačke organizacije u celini”, kaže se u predloženim zaključcima, preneo je portal RTCG.


bilten logo

Kako biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.


RIVELKOM-reklama

POSLEDNJE VESTI:

POGLEDAJTE JOŠ: