Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je usamljenost globalnom zdravstvenom pretnjom, a stručnjaci upozoravaju da je njen uticaj na smrtnost jednak pušenju 15 cigara dnevno.
Autor : Bilten.rs , Izvor :

“Usamljenost prevazilazi granice i postaje globalni problem javnog zdravlja koji utiče na svaki aspekt zdravlja, blagostanja i razvoja. Društvena izolacija ne poznaje ni godine, ni granice”, rekla je izaslanica Afričke unije pri SZO Kido Mpemba, prenosi Gardijan.
Američki hirurg Vivek Marti ističe da su posledice usamljenosti po zdravlje loše koliko i pušenje 15 cigara na dan, kao i da su ozbiljnije od onih povezanih sa gojaznošću i fizičkom neaktivnošću.
Iako se usamljenost često doživljava kao problem stanovništva u razvijenim zemljama, Marti je rekao da je jedna od četiri starije osobe usamljena u svim regionima sveta.
Kod starijih odraslih osoba, usamljenost je povezana sa 50 odsto povećanim rizikom od razvoja demencije i 30 odsto povećanim rizikom od moždanog udara.
Usamljenost utiče i na živote mladih ljudi – između pet i 15 odsto adolescenata je usamljeno (u Africi 12,7 odsto, a u Evropi 5,3 odsto).
Podatke je objavila međunarodna komisija Svetske zdravstvene organizacije, koju predvode Marti i Mpemba.
OVE IGRE NAJBOLJE NAM BISTRE UM I POTIČU PAMĆENJE
TURNEJA TEJLOR SVIFT OBORILA REKORD ZARADIVŠI 1,04 MILIJARDE DOLARA
NAUČNICI OTKRILI, POSLEDNJI OBROK TIRANOSAURUSA BILE SU DVE BEBE DINOSAURUSA

Kako biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

POSLEDNJE VESTI:
Važno je shvatiti da je podrška i povezivanje s drugima ključno za naše zdravlje. Nadam se da će ova svest podstaći akciju i promene na bolje.
U doba tehnologije, čini se da smo više povezani nego ikada, ali očigledno postoji dublji problem usamljenosti.
Osećaj usamljenosti može imati ozbiljne posledice po zdravlje. Bitno je da se podržavamo međusobno i razvijamo mehanizme za suzbijanje ove globalne pretnje.
Ova vest je podsetnik koliko je važno brinuti o svom mentalnom zdravlju. Društvo treba raditi zajedno kako bi se smanjila usamljenost i poboljšalo opšte blagostanje.
Zajedno možemo napraviti pozitivne promene. Važno je da se društva angažuju u stvaranju inkluzivnijih okruženja kako bismo smanjili usamljenost.
Važno je podizati svest i tražiti načine kako bismo se međusobno podržavali.
Ovo je ozbiljan problem koji zahteva pažnju. Trebamo raditi na jačanju zajednica.
Nadam se da će se sada pridavati više pažnje mentalnom zdravlju. Užasno je što usamljenost može imati toliki uticaj na naše opšte zdravlje.
Teško je shvatiti da usamljenost može imati toliki uticaj na naše zdravlje.
Da li je sklonost usamljenosti vrsta autizma?