Krvni ugrušak u nozi, nazvan duboka venska tromboza (DVT), može imati ozbiljne posledice ako se ne leči. Dobijanje brze dijagnoze i odgovarajuće nege može smanjiti rizik od ozbiljnih problema.
Autor : Bilten.rs , Izvor : Bilten.rs

–
U mnogim slučajevima, fizički simptomi se zanemaruju kao manji ili rezultat starenja. Neki krvni ugrušci mogu se formirati sa nevidljivim simptomima ili uopšte bez njih.
Poznavanje znakova krvnog ugruška u nozi može vam pomoći da odredite kada je potrebno lečenje.
Gde se krvni ugrušci najčešće formiraju?
Najčešće mesto za formiranje krvnog ugruška u nogama su velike duboke vene u donjoj nozi, butini ili karlici. Ove vene su glavni krvni sudovi koji vraćaju krv do srca.
Krvni ugrušci se formiraju kada se dogodi incident poput povrede ili hirurškog zahvata na vašim kukovima ili nogama, što izaziva oštećenje unutrašnjeg zida krvnog suda i sužavanje. Krvni ugrušci se takođe mogu razviti ako se sastav vaše krvi promeni tako da ne teče slobodno i ugrušci se lakše formiraju.
Krvni ugrušak u nozi je opasan jer postoji rizik da se deo krvnog ugruška oslobodi. Ako se to dogodi, ugrušak može putovati kroz krvotok i blokirati protok krvi do pluća. Ovaj ozbiljan problem, nazvan plućna embolija, zahteva brzo lečenje kako bi se izbegla smrt.
Kada krvni ugrušak ostane na svom mestu, može izazvati stanje nazvano posttrombotski sindrom. To dovodi do trajnih oštećenja ventila u venama noge, što rezultira bolom, oticanjem i ranama na nozi.
Faktori Rizika za krvni ugrušak u nogama
Faktori rizika mogu povećati šanse za dobijanje krvnog ugruška u nozi, a u njih spadaju:
- Porodična istorija krvnih ugrušaka
- Starija dob
- Produžena nepokretnost zbog bolesti, povrede, dugog putovanja ili načina života
- Dehidratacija usled nedovoljnog unosa vode
- Pušenje
- Gojaznost
- Upotreba hormona u kontraceptivnim pilulama ili hormonskoj terapiji nakon menopauze
- Određeni medicinski problemi koji izazivaju hroničnu upalu, kao što su dijabetes, rak, hipertenzija (visok krvni pritisak) ili visok holesterol
- Nedavna hiruška intervencija ili fizička trauma
- Trudnoća
Fizički i vidljivi simptomi krvnog ugruška u nozi
Fizički i vidljivi simptomi krvnog ugruška obično se pojavljuju samo na zahvaćenoj nozi. Ako imate simptome koji se javljaju samo na jednoj strani ili ekstremitetu dok drugi ekstremitet ostaje normalan, to je jak pokazatelj da je problem verovatno krvni ugrušak.
Možete osetiti krvni ugrušak u nozi zbog pritiska zagušene krvi koja se nakuplja iza ugruška. Ova prepreka izaziva smanjen protok krvi i manje dostupnog kiseonika za organe i tkiva.
Simptomi krvnog ugruška u nozi uključuju:
- Pulsirajući bol, obično koncentrisan u jednom delu lista ili butine tokom hodanja ili ustajanja, koji može ličiti na grč mišića
- Oticanje, koje se može pojaviti iznenada, u zahvaćenom području ili duž vene na zahvaćenoj nozi
- Crvenilo izazvano upalom, koje se obično širi preko zahvaćenog područja
- Osećaj topline, obično znak upale, na mestu noge koje je otečeno ili bolno
- Dispneja (otežano disanje) koja se javlja bez očiglednog razloga
- Zadebljanje ili čvrstoća vene noge nazvane “štap”
Nevidljivi simptomi krvnog ugruška
Budući da duboke vene noge nisu vidljive kroz vašu kožu, krvni ugrušak u nozi može biti nevidljiv.
Otprilike 30% – 40% krvnih ugrušaka u nozi prolazi neprimećeno jer ne izazivaju tipične simptome. Neki ljudi ne znaju da imaju ovaj problem dok se ne razvije u plućnu emboliju i izazove ozbiljne probleme.
Ako imate bol u nozi, vaš lekar će koristiti jedan ili više sledećih testova za dijagnozu krvnog ugruška u nozi:
- Duplex ultrasonografija: Ovo je standardni test za slikanje za dijagnozu krvnog ugruška u nozi. Koristi zvučne talase da posmatra protok krvi u venama i otkriva krvne ugruške ili prepreke.
- D-dimer test krvi: Ovaj test krvi meri nivo supstance koja se oslobađa u krv kad se ugrušak razbije. Koristi se za isključivanje krvnih ugrušaka.
- Kontrastna venografija: Ovaj test koristi rendgenski snimak i kontrastno sredstvo za posmatranje dubokih vena u nozi i kuku.
Smanjenje rizika
Smanjenje rizika od krvnih ugrušaka u nozi uključuje tretiranje faktora rizika koje možete da promenite za ovu bolest. To često podrazumeva promene u načinu života koje nadoknađuju efekte ograničenog kretanja, nedavne hirurgije ili starije dobi.
Sledeće strategije mogu smanjiti vaš rizik od dobijanja krvnog ugruška u nozi:
- Ostanite aktivni i krećite se što više.
- Nosite široku odeću, posebno čarape.
- Nosite kompresione čarape ako ih vaš lekar propiše.
- Podižite noge 15 centimetara iznad nivoa srca u redovnim razmacima tokom dana.
- Skinite višak kilograma ako ste gojazni.
- Ako je moguće, ne stojite ili ne sedite duže od jednog sata, posebno ako putujete i vaša putovanja traju duže od četiri sata.
- Ako morate ostati sedeti tokom dugih putovanja, menjajte položaj sedenja što je češće moguće.
- Ako ne možete da se krećete dok sedite tokom dužih perioda, ispružite i savijajte prste i pravite krugove nogama kako biste pokrenuli cirkulaciju krvi.
- Smanjite unos soli u vašoj ishrani.
- Izbegavajte i prekrštanje nogu.
- Koristite blokove ili knjige kako biste podigli dno kreveta za 10-15 centimetara.
- Koristite sve preporučene mere samopomoći koje su potrebne kako biste održali zdravstvene probleme kao što su zatajenje srca ili dijabetes što je stabilnije moguće.
- Razgovarajte o svom riziku od stvaranja ugruška ako uzimate hormone za kontracepciju ili zamensku terapiju, ili tokom i odmah nakon trudnoće.
Ukoliko imate bilo kakvih sumnji važno je da se obratite lekaru
U KIJEVU UPALJENA BOŽIĆNA JELKA PREMA NOVOM KALENDARU
U JAPANU UHAPŠEN TAKSISTA, JER JE IZAZVAO TRAUMATSKI ŠOK GOLUBA
TEJLOR SVIFT LIČNOST GODINE PO IZBORU ČASOPISA “TIME”

Kako biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

POSLEDNJE VESTI: